W filozofii najważniejsze sa pytania!!!

Dzis jest:
15.01.2025r.

Jest to :
15
dzien roku


Informacja.

Moja strona www filozofii

Wyjaśniamy pojęcia:

Transcendentalny

czy

transcendentny

Co to jest :

sąd apriorii
lub
sąd aposteriorii

Protagoras i Pirron

Hume,Berkeley, Kant

Czy przyczynowość istnieje?

Berkeley

Czy istnieje materia?

Condillac i jego posąg

Husserl i Fenomenologia

Krytyka nauki



Pamietaj, że

Prawda , jest córką czasu

a nie autorytetu (Bacon)



Chwytaj dzień,weseląc się dziś , nie dowierzaj przyszłości.(Epikur)


Życie jest tylko odroczonym wyrokiem śmierci(J.Woleński)


Wolny czas jest bowiem dla każdego tyle wart , ile on sam.(Arystoteles)




mysli i ludzie
Sceptycyzm


Tropy dają się sprowadzić i były sprowadzane do jednego: względnosci postrzeżeń, co oznacza że postrzeżeniom nie wolno zaufać, skoro postrzeżenia tej samej rzeczy są różne i nie ma racji , dla której miałoby się ufać jednemu postrzeżeniu raczej niż innemu , postrzeżenia zaś są różne dlatego , że są względne i zależne od warunków zarówno podmiotowych (tropy 1-4) jak i przedmiotowych (tropy 5-9)

Sceptycyzm-przeciw możnosci poznania rzeczy przez pojęcia.

Przedmiotem , który mamy poznawać przez pojęcia jest gatunek.Gatunek albo obejmuje wszystkie podpadające podeń jednostki , albo ich mie obejmuje. Ostatnie przypuszczenie jest nie możliwe do przyjęcia , bo gdyby nie obejmował nie byłby gatunkiem.Ale i pierwsze jest nie możliwe , obejmując bowiem wszystkie jednostki , musiałby posiadać własnosci ich wszystkich : np. drzewo musiałoby być zarazem sosną i kasztanem , posiadać zarazem igły i liscie.
A skoro każde drzewo należy do gatunku drzew , to każde musiałoby posiadac wszystkie własnosci gatunku, więc własnosci niezgodne i sprzeczne ze sobą. Zatem gatunek jest czymś sprzecznym i przez to nieistniejącym. Więc żaden przedmiot nie odpowiada pojęciom, i nie przez pojęcia go poznajemy. A to oznacza , że metoda poznawania przy pomocy pojęć głoszona przez filozofów (Sokrates, Arystoteles , Platon) musi być odrzucona.
Żadna metoda posredniego uzasadniania twierdzeń nie jest trafna- ani dedukcyjnie ani intuicyjnie A) Dedukcję zwalczają niektóre z tropów Agrypy .tropów tych jest 5.
1.Rozbieżnosc poglądów
2.Nieskończonosc dowodu
3. Względnosc postrzeżen
4.Posługiwanie się nie dowiedzionymi przesłankami.
5.Błędne koło w dowodzeniu.
Trop 1) odpowiada 10-temu Ainezydema.Trop 2,3,4, nie nają odpowiednika u Ainezydena i zwracają się przeciw możliwosci dedukcji i dowodu.Trop 2) i 4) tworzą dylemat.Szukając dla następstw racji , albo przy jakimś twierdzeniu przerywam dalsze uzasadnienie, a wtedy opieram całe dowodzenie na nieuzasadnionej przesłance ( 4 trop) albo nie przerywam , ale wtedy muszę dowodzić w nieskończonosc , a żadna nieskończoność nie da się urzeczywistnić.(2 trop)
Trop 5), w kazdym dowodzie popełniamy błędne koło , gdyż konkluzja zawsze jest zawarta w przesłance :stąd , że wszyscy ludzie są smiertelni wnosimy że X jest smiertelny, ale w twierdzeniu że wszyscy ludzie są smiertelni , już zawarliśmy , twierdzenie , że X jest śmiertelny.
B) Przeciw indukcji. Indukcja jest bądz zupełna , bądz niezupełna. Ale zupełna jest niemożliwa (bo jest zadaniem nieskończonym, a przez to niewykonalnym)
niezupełna jest nic nie warta bo nie uwzględniony przez nią wypadek może obalić jej wynik.
C) Zatem nie możemy wiedzy zdobyć ani bezposrednio, ani posrednio, ani przez zmysły, ani przez pojęcia , ani przez dedukcję , czy indukcję. Skazani jestesmy na mnogość istniejacych twierdzeń sprzecznych ze sobą i niezdolni wybrac z nich te które są prawdziwe. Żadne bowiem twierdzenia nie są same przez się pewne, nie ma wewnętrznych cech które by wuróżniwły prawdziwe przekonanie od fałszywego ( to slierowane było przeciw stoikom i ich kataleptycznym przedstawieniom).A także nie ma zewnętrznych kryteriów , które byłyby miarą ich prawdziwosci.